Hooldusjuhendid

 

Kuidas puhastada ja hooldada:

Vannitoa- ja köögimööblit

Köök ja vannituba on niinimetatud märjad ruumid, mida kasutatakse tihedasti iga päev. Seetõttu peab nende sisustus vastama erilistele, kõrgendatud tingimustele. Et teie vannitoaja köögimööbel teeniks teid muutumatus headuses palju aastaid,peaks kasutama kvaliteetseid puhastusvahendeid. Mida aga peaksite nüüd teie tegema selle heaks, et teie köök püsiks võimalikult pikka aega uus ning perfektselt kaunis?

Puhastus- ja hooldusnipid

Kas puhastada kööki/vannituba pidevalt või koristada pikemate vaheaegadega, ent siis hästi põhjalikult? Soovitame kindlasti esimest varianti. Pideval puhastamisel ei jõua mustus kinnistuda/sisse imbuda ning teil ei teki vajadust kasutada selle eemaldamiseks tugevatoimelisi ja abrasiivseid puhastusvahendeid.

Põhireegel: ärge tarvitage vägivalda – terariistu, karedaid küürimisk.snu, lahuseid, pleegitusvahendeid, küünelakieemaldajat, äädikat, sidrunhapet, abrasiivseid küürimispulbreid, lihvimisvahendeid jne.

Erinevad materjalid, tekstuurid, viimistlused jne nõuavad loomulikult erinevaid hooldusvahendeid ja –võtteid. Kõigepealt aga tavapärasest, igapäevasest puhastamisest:

Üldised soovitused

Tolmu, plekkide, sõrmejälgede, toiduvalmistamisel tekkinud pritsmete ja mööbli pinnale kondenseerunud suitsu-rasvaaurude eemaldamiseks lahustage soojas vees pisut pehmetoimelist pesemisvahendit/seepi. Pühkige pinnad-kapid-laekad niiske lapiga üle ning kuivatage seejärjel pehme, kuiva lapiga. Erilist hoolikust vajavad kõiksugu nurgad.

Kui on vähimgi kahtlus, et puhastusvahend võib kahjustada eseme viimistlust, muuta värvitooni vmt, soovitame kindlasti katsetada kõigepealt mõnel varjatumal pinnal, mitte aga kapiuksel. Korrodeeriva toimega (happeid ja leeliseid sisaldavad) puhastusvahendid võivad lühendada metallaksessuaaride ja –valamu kaunina väljanägemise iga.

Ärge jätke kraane tilkuma!

Ärge pistke niiskeid lappe ja käsnu kappi või sahtlisse kuivama, sest pidev niiskus suudab ajapikku ka parimate materjalide puhul oma töö teha.

Laminaatpinnad

On kõige kergemini puhastatavad ning ei vaja mingeid erijuhised.

Puit- ja vineerpinnad

Puhastamiseks tarvitage kergelt niisket lappi. Ärge püüdke eemaldada kangekaelsemaid plekke liiga tugevasti hõõrudes. Hõõruge ja kuivatage piki puidumustrit – nii säilitab puitpind paremini oma loomuliku ilu ja naturaalse väljanägemise.

Lakitud pinnad

Igapäevaseks puhastamiseks võtke pehme seemisnahk-, „Vileda“ või käsnlapp. Kemikaalidest võib tarvitada aknapuhastusvedelikke.

Roostevabast terasest pinnad

Müügil on üpris laias valikus vahendeid – metallfassaadide, soojendusplaatide, kubude, ahjude jne tarvis. Järgige nende kasutamisel tootja juhiseid! Need on harilikult pakendil kirjas, ent alati võite küsida ka Gamadecori toodete müüjalt.

Kroomitud/nikeldatud käepidemed

On viimistluse saanud galvaanilises vannis. Neid võib puhastada samade vahenditega kui laminaat- või puitpindu. Kangekaelsete plekkide ja kriimustuste puhul võib proovida autohooldusvahendeid.

Kubude metallfiltrid

Enamik tänapäevaseid kubusid on varustatud metallfiltriga. Neid ei ole vaja välja vahetada, vaid nt nõudepesumasinas puhtaks pesta. Parema pesutulemuse saate, kui asetate nad masinasse vertikaalselt. Üldjuhul võiks filtreid puhastada kahe nädala tagant, ent loomulikult sõltub see ka kasutamise intensiivsusest. Järgige tootja soovitusi!

Klaaspinnad

Sobivad täpselt samad vahendid, mida tarvitate aknaklaaside puhastamiseks.

Puit- ja laminaattööpinnad. Õlitatud pinnad.

Puidust tööpinnad ja mööbel vajavad veekindluse säilitamiseks pidevat hooldust. Õlivaha ja õliga kaetud pinnad hooldada Liberon hooldusõliga. Liberon Finishing Oil´iga töödeldud pinnad on hooldatavad nii uue õlituskihiga kui ka hooldusõliga, mis on nüüd pihustiga versioonis 500ml pudelis. Hoolduse tihedus sõltub toote või pinna kasutustihedusest, köögilaud nt vajab hooldust vähemalt korra aastas (järelhooldust), seda kas pind on piisavalt küllastunud õliga saab kindlaks teha lihtsa testiga, kui piserdada õlitatud pinnale tilk vett, vee laiali valgumise korral on vaja veel õlitada, kui aga vesi jääb pinnale tilgana siis on õlitatud pind küllaldase õliga.

Alati peab jälgima, mis materjalist õlitatav pind on. Väärispuidud on tihedama süüga ja ei võta õli kergesti sisse, selleks tuleb pinda õlitada õhemate kihitdega, lasta vahekuivalist vähemalt 6 tundi ja siis korrata protseduuri. Eriti mustab pinnad peaks eelnevalt puhastama Liberon mööblipuhastusainega ja õlitama Finishing Oil viimistlusõliga.

Laminaattööpinnad ei nõua erilisi puhastusnippe. Nii puidu kui laminaadi puhul tuleb arvestada, et nad ei kannata kõrget kuumust ja terariistu. Seetõttu tarvitage kuumaaluseid ning puidust, graniidist või plastikust lõikelaudu.

Roostevabast terasest tööpinnad

Kasutada samat lahendust mis roostevabat terasest pindade juures.

Garaniittööpinnad

Kivipindade puhatamisek kasutage spetsiaalseid vahendeid. Kivi vajab pidevat hooldamist, et säilitada väga head omadused nii kasutamisel kui ka hooldamisel.

 

Kuidas vältida niiskuskahjustusi?

Üldised soovitused:

Ärge kasutage kappide-sahtlite puhastamisel aurupesurit! Surve all tulev aur tungib materjalidesse ning võib pinnad lootusetult kummi ajada.

Pühkige nii külmade kui kuumade jookide või vedelate toitude pritsmed kohe ära!

Valamu(kapi)d

Veenduge, et sifoonsulgurid on tihedasti kinni. Kui neid puhastamiseks avate, pange alati veekogumisnõu alla!

Nõudepesumasinad

Kui te ei soovi kahjustada kappe-sahtleid-tööpindu nõudepesumasina töötamise ajal tekkiva veeauruga, olge kannatlikud. Ärge kiirustage kohe pärast t..tsükli lõppu nõudepesumasina ust avama, vaid laske selle sisemus maha jahtuda! Järgige masina tootjafirma soovitusi!

Kubud

Soovitame kubu toiduvalmistamise, aga ka lihtsalt vee keetmise ajaks kindlasti tööle panna. Nii väldite rasvaosakeste ladestumist ja vee kondenseerumist oma kööki.

Kõikvärki vuugid, liite- ja ühenduskohad

Need tuleb mööbli kokkupanekul ja kraanikausside installeerimisel väga hoolikalt tihendada, et niiskus neist läbi ei tungiks. Kontrollige nende seisundit aeg-ajalt! Kuivatage tööpinnad (eriti lamineeritud kattega pinnad!) pärast kasutamist hoolikalt, et vältida niiskuse võimalikku läbi liitekohtade pinna alla kogunemist!

Sisekliima

Puit kui looduslikku päritolu materjal reageerib temperatuuri ja õhuniiskuse muutustele paisumise ja kokkutõmbumisega. Ideaalne oleks, kui suudaksite hoida õhuniiskuse pidevalt 55-70% ning temperatuuri 18-22oC vahemikus.

Kui õhk on liiga kuiv, kasutage õhuniisutajat või hoidke köögis keskkütteradiaatori juures lahtist veeanumat.

Uusehitistes on õhuniiskus sageli liiga suur, üle 70%. Sel puhul on tarvis head ventilatsiooni. Õhuniiskus ja selle reguleerimiseks tarvilikud meetmed sõltuvad väga palju ka sellest, kas elate mere ääres või sisemaal.

Üks lisameede veel, kui soovite oma kööki kaua kaunina hoida: vältige päikesekiirte otsest langemist puitpindadele! Lakkidele on lisatud puitu ultraviolettkiirte eest kaitsvaid aineid, kuid naturaalpuit muudab päikese käes aja jooksul tugevasti värvi.

 

Juhiseid RAUVISIO mineraali hoolduseks

RAUVISIO mineraal on massiivne, terves ulatuses läbi värvunud pikaealise kasutusajaga mineraalmaterjal, mis koosneb looduslikest mineraalidest ja akrüülist. Poorideta homogeenne materjal on hügieeniline, vastupidav seente ja bakterite tekkele, ametlikult on lubatud tema kokkupuude toiduainetega.

Erinevalt muudest töötasapinna materjalidest on RAUVISIO mineraal taastatav. Väiksemad kriimustused ja plekid saab eemaldada liivapaberi P 400 abil, millele siiski peab järgnema spetsialisti poolne pinna ület..tlemine. Toiduainete lõikamisel kasutage siiski lõikelauda! RAUVISIO mineraal on kuumakindlam, kui teised analoogsed töötasapinna materjalid. Siiski soovitame kuumade pottide ja pannide all kasutada kuuma-aluseid.

Ilma roostevaba põhjata RAUVISIO materjalist valamutesse ei tohi valada keevaid vedelikke!

RAUVISIO mineraal on vastupidav kõigile tavamajapidamises kasutatavatele kemikaalidele. Pindade (ka valamute) puhastamiseks sobivad niisked švammid ja rasvu lahustavad puhastusvahendid. Kuivanud või tugevalt värviandvad toiduplekid (mahlad, kohv, tee) puhastada pehme svammiga ja puhastuspiimaga. Mitte kasutada küürivat puhastusvahendit! Väga tugevaid plekke võib puhastada ka kloori sisaldavate vahenditega ja pehme švammi või pehme harjaga. Pärast puhastamist loputada pind puhta veega ja kuivatada. Lubjasetteid võib puhastada äädikaliste puhastusvahenditega või katlakivi eemaldavate vahenditega.

Et hooldamine oleks võimalikult lihtsam, ärge kandke materjalile õli ega vaha sisaldavaid hooldusvahendeid.

RAUVISIO mineral pinnad ei tohiks olla pikemas kokkupuutes (mitmeid tunde) alljärgnevate agressiivsete ainetega:

  • ahjude või äravoolude puhastusvahendid;
  • vesinikülihapend;
  • küünelaki eemaldaja;
  • värvi vedeldaja;
  • atsetoon;
  • tärpentiin;
  • kloor vm desinfektsioonivahendid.